Menü Kapat

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u9734206/yuzciltbakimi.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Hangi yöntemler kullanılır. Cilt bakımınızı nasıl yapmalısınız sorusuna yanıtlar.

Kuru cilt, cilt tipleri arasında yer aldığı gibi hava şartlarına bağlı olarak birçok kişide görülebilir. Özellikle rüzgarlı, keskin soğuklarda ve çok sıcak havalarda birçok cilt tipi kuru cilt tipine eğilim göstermektedir. Yüzde daha yoğun şekilde hissedilen kuru cilt, tüm vücudunuzu etkiler. Aynı zamanda kuru ciltlerde pul pul dökülme, çatlak bir cilt yüzeyi görünümü, kaşıntı, kızarıklık gibi şikayetlerde görülebilir. Bu nedenle kuru cilt bakımı nasıl yapılır bilmeniz gerekmektedir.

Kuruyan cildin ihtiyaç duyduğu en önemli şey nemdir. Bu nedenle bol su içmeniz cildinizin ihtiyaç duyduğu nemin bir kısmını karşılamaya yardımcı olur. Ancak yeterli değildir. Kuru cilt bakımında uygulayacağınız doğru yöntemler, cildin ihtiyaç duyduğun nemin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle hava koşullarında kuru cilt tipine eğilim gösteren bir cilt tipine sahipseniz cildiniz için yoğun nemlendirici özelliği olan nemlendirici kremler, nem maskeleri uygulamaya özen göstermelisiniz.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru cilt tiplerinde görülen cilt problemlerinin önüne geçmek için cildinizin günlük bakıma ihtiyacı vardır. Günlük olarak cilt bakımında temizleme ve nemlendirme adımlarında doğru ürünleri ve teknikleri kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Kuru ciltler, hava şartlarından daha kolay ve hızlı bir şekilde etkilenir. Bunu engellemek için mutlaka kuru cildinizi soğuk ve sıcak havalardan korumalısınız. Cildinizi korumanın ve hava şartlarından etkilenmemesini sağlamanın en pratik yolu, düzenli olarak nemlendirmeye özen göstermektedir.

Kuru ciltlerde temizleme alışkanlıkları da cildinizin kurumasına ve kuruluk hissinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle kuru ciltlere özel bir temizleme ürünü tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kuru ciltlerde cildin kurumasını engellemek ve nem kaybetmesinin önüne geçmek için temizleme ürünleri yerine sabun kullanmamak asıl kuraldır. Temizleme ürünü tercih ederken içeriğinde sabun, deterjan, paraben gibi zararlı kimyasallar içermeyen cilt temizleyici ürünler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Kuru ciltlerin nem ihtiyacını karşılamak çok önemlidir. Ancak her nemlendirici krem, kuru ciltlerin nem ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaz. Bu nedenle yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir nemlendirici ürünü tercih etmelisiniz. Aynı zamanda nemlendirici ürünün kolay emilir olması, ciltte gözeneklerde birikme ve yağlanma yapmaması çok önemlidir.

Kuru Cilt Nasıl Temizlenir?

Kuru ciltlerde bakım temizlik ile başlar. Temizlerken cildiniz için uygun, kuru ciltler için üretilmiş olan temizleyici ürün tercih etmek yeterli değildir. Aynı zamanda cildinizi temizlerken nazik hareketler ile temizlemeye de özen göstermelisiniz. Üstelik kuru cilt temizliğinde taneli, cildinizi tahriş etmeye müsait yapıda ürünler kullanılmamalıdır. En ideal kuru cilt temizliği, jel formda olan cilt temizleme ürünleri ile gerçekleştirilmektedir.

Kuru cilt temizliği yapabilmek için su sıcaklığına da dikkat etmelisiniz. Soğuk ve sıcaktan çok çabuk etkilenen kuru ciltleri temizlerken çok sıcak veya çok soğuk su kullanımından kaçınmalısınız. Ilık ve bol su ile temizlediğiniz cildinizi hemen ardından nemlendirmeyi de unutmayın.

Cilt temizliğinde aynı zamanda epilasyon yöntemleri de çok önemlidir. Tahriş ve kızarıklığa eğilim gösteren kuru cilt tiplerinde tüylerinizi alırken nazik ve en az tahrişe neden olan yöntemler tercih etmek de kuru cilt bakımında önemli bir adımdır. Eğer epilasyon yöntemi olarak traş etmeyi tercih ediyorsanız mutlaka bir traş jeli kullanmalısınız. Çünkü traş işlemi cildin daha fazla tahriş olmasına ve kuruluğa eğilim göstermesine neden olmaktadır. Cildinizdeki istenmeyen tüylerden kurtulurken ardından hemen bol nemlendirici bir ürün ile cildinizdeki hassasiyeti yatıştırıp kurumasını engellemeyi de ihmal etmemeniz sağlıklı bir cilde sahip olmak için önemlidir.

Yüz Cilt Bakımı

Sizin de böyle bir siteniz olmasını isterseniz seo sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Solaryum Yanığına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde Solaryum, Solaryum Acısı Nasıl Geçer ve Solaryum Acısı Ne Zaman Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.